Bosanskohercegovačka teniserka Tea Kovačević (14) postigla je najveći uspjeh u svojoj karijeri osvajanjem Evropskog prvenstva za juniorke do 14 godina, održanog u Mostu, Češka.

U finalu je Kovačević savladala domaću teniserku Janu Kovačkovu sa 2:1, preokrenuvši meč u svoju korist. Nakon gubitka prvog seta (6:7), Tea je slavila u naredna dva seta (6:4, 6:4) i osvojila prestižni trofej. Ovo je bila njena prva pobjeda protiv Kovačkove, koja je bila prva nositeljica turnira.

Ovo takmičenje, koje organizuje Tennis Europe, jedno je od najvažnijih u juniorskom tenisu, a mnogi bivši svjetski prvaci su ga osvajali. Tea je postala prva bosanskohercegovačka teniserka koja je osvojila ovu titulu, dok je Damir Džumhur osvojio muško U-18 prvenstvo 2010. godine.

Tea je ove sezone bila izvanredna, osvojivši četiri titule u U14 kategoriji i pet u U16 kategoriji. Osim toga, ovom titulom je osigurala plasman na završni Masters u Monte Karlu, gdje će igrati među najboljih osam teniserki.

Na putu do finala, Tea je briljirala, osvojivši sve mečeve bez izgubljenog seta. Nakon slobodnog prvog kola, pobijedila je Saru Mitevsku (S. Makedonija), Anu Piršer (Austrija), Andreeu Olariu (Rumunija), Paolu Celorio (Španija) i, u polufinalu, Lauru Čulmsku (Češka).