Ako volite pse, vjerovatno ste u nekom trenutku svog života razmišljali o tome da nabavite ovog odanog životnog prijatelja. Ako ste vlasnik psa, sigurno znate koliko se ovaj ljubimac voli i koliko radosti nam pruža tokom svog relativno kratkog života. A ako ste izgubili ljubimca, zasigurno poznajete osjećaj tuge i praznine u srcu.

Većina vlasnika pasa traži ljubimca dok je on još štene, možda dijelom kako bi u njemu uživali što duže. Nažalost, u našoj zemlji stariji psi koji su iz bilo kojeg razloga ostali bez doma često završe kao lutalice i skončaju zbog teških uslova života na ulici.

Postoje divni ljudi koji udomljavaju psa koji je vrlo blizu “duge” samo da bi mu uljepšali posljednje dane života. Psi se obično smatraju “starijima” već od 6 godina starosti, dok oni stariji od 12 godina spadaju u gerijatrijsku skupinu, o kojoj može biti izazovno brinuti u zdravstvenom smislu.

Bliži se novembar, mjesec udomljavanja starijih cukica, a u nastavku saznajte o koristima udomljavanja i brizi o starijem ljubimcu koji treba vašu ljubav i pažnju više od svih!

Stariji pas obično ima mirniji temperament

Stariji psi nemaju potrebu da, kao štene ili mlađi psi, istražuju sve i svašta, glođu i grizu namještaj, cipele i ostalo, što znači – nema destrukcije. Kako su davno izrasli iz puberteta, stariji psi su obično staloženiji i s njima se je lako slagati. Zato, ako tražite mirnijeg psa, stariji pas je sjajan izbor.

Briga o starijem psu može biti lakša i manje zahtjevna

Kada nabavite štene, briga o njemu zahtijeva velike napore i moguće puno radno vrijeme. Većina starijih pasa koji su živjeli u domu uglavnom su već imali neki oblik treninga. Stariji pas zato najvjerovatnije ima razumijevanje osnovnih komandi, ali i bolju reakciju na učenje novih jer već ima iskustvo u učenju.

Povezivanje sa starijim psom je gotovo momentalno

Većina starijih pasa koji su imali vlasnika, imaju iskustvo u socijalizaciji i povezivanju sa ljudima, pa imaju tendenciju da se jako brzo vežu za osobu koju vide kao svog spasioca. Oni spremno pokazuju koliko su zahvalni i koliko cijene vašu naklonost.

Savjeti za brigu o vašem starijem ljubimcu

Kako psi stare, kao i ljudi, metabolizam se usporava i imaju tendenciju da se ugoje. Hranite svog starijeg ljubimca tri puta dnevno, ali malim obrocima, i budite vrlo pažljivi sa poslasticama. Ako vaš krzneni prijatelj ima problema sa bolovima u leđima ili vratu, podizanje zdjelice za vodu i hranu na malo višu razinu može im olakšati život.

Stariji psi imaju manje energije i nemaju volju za prevelikim kretanjem kao kada su bili mlađi

Izvodite svog ljubimca u češće, ali kraće šetnje namjesto dugih, napornih planinarenja, kako biste osigurali da ostane u formi. Ove šetnje su od ključne važnosti za održavanje mentalnog kapaciteta i pokretljivosti zglobova.

Ako vašeg psa bole kosti ili zglobovi, pobrinite se da ima udoban krevet i razmislite o postavljanju skala ili drugog pomagala za ulazak u automobil ili penjanje na druge površine gdje mu je dozvoljeno.

Zdravlje

Kako stari, vaš ljubimac se može boriti sa vidom i sluhom. Oči vašeg ljubimca mogu izgledati malo mutnije, što znači da ima mrenu. Ako sumnjate na ovo, obavezno se posavjetujte s veterinarom. Većina pasa se prilagode promjenama u vidu jer vid se najčešće pogoršava postepeno. Zato izbjegavajte pomjeranje namještaja ili ostavljanje stvari nasred puta, a tokom izvođenja, obavezno ih držite na povocu, posebno u blizini ulice. Vaš stariji ljubimac može vremenom čuti bolje zvižduk nego vaš glas, pa budite kreativni kako biste olakšali komunikaciju.

Obratite posebnu pažnju na stanje zuba vašeg starijeg ljubimca kao i dužinu noktiju koji će se manje istrošiti ako koristite više kraćih šetnji namjesto jedne duge. Ako vaš pas nije već sterilisan, i u ovoj dobi mu može biti od koristi, pa se o ovome posavjetujte s veterinarom.

Dlaka vašeg psa se može promijeniti. Dnevno češljanje i raščešljavanje je važno, a može pomoći i pri provjeri kože za eventualne  izrasline na koje treba obratiti pažnju.

Ponašanje

Kako biste svom starijem ljubimcu omogućili da ostane mentalno aktivan, uvedite zanimljiv dio vaše rutine kroz mnoštvo igrica koje stimuliraju učenje i interakciju s vama.

I psi, kao i ljudi, mogu početi da pokazuju senilno ponašanje. Jako je važno da se o ovoj ili bilo kojoj drugoj promjeni u ponašanju psa posavjetujete sa veterinarom.

Ako vašeg psa nešto muči, njegovo ponašanje može se promijeniti. Na primjer, može početi više lajati kako bi pokazao da ga nešto boli ili zbog toga što postepeno gubi sluh, što je još jedan razlog za obaveznu konsultaciju s veterinarom.

Kako psi stare, mogu postati manje tolerantni, pa im je važno osigurati vlastiti prostor gdje mogu imati svoj mir.

Ako se odlučite na humani korak udomljavanja starijeg psa, obavezno potražite savjet stručnjaka koji vam može pomoći da saznate je li baš ovaj zreli gospodin ili gospođa, pravi pas za vas, što je ključan korak i pri nabavljanju ljubimca bilo koje dobi ili pasmine, a u cilju uspostavljanja što jače veze i harmonije između ljubimca i novog vlasnika.