Mladi bosanskohercegovački paraplivač Ismail Barlov (13) osvojio je večeras srebrnu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu, ostavivši izuzetan utisak. U finalnoj utrci na 50 metara prsno, Barlov je stigao do cilja s vremenom od 1:02.74, osiguravši drugo mjesto, dok je zlato pripalo Meksikancu Arnulfu Castoreni.

Ovo je prva paraolimpijska medalja za BiH u individualnim sportovima, a uspjeh je tim veći ako se uzme u obzir da je Barlov bio ubjedljivo najmlađi takmičar u svojoj kategoriji. Marcos Zárate iz Meksika je drugi najmlađi takmičar, a od Barlova je stariji punih 11 godina!

Podsjetimo, Barlov je svoje mjesto u finalu izborio jutros, završivši kvalifikacije kao treći s vremenom od 1:04.06.

Prethodno je Barlov nastupio i u disciplini 150 metara mješovito, gdje je u kvalifikacijama završio na desetom mjestu među 13 plivača, što ga je spriječilo da se plasira u finale.

Velike zasluge za Ismailov uspjeh pripadaju i njegovom treneru Amelu Kapi, koji je, kao i uvijek, bio uz njega.

Ja često volim reći pazi šta sanjaš, možda se i ostvari. Prije neke dvije godine, na Zimskim olimpijskim igrama, doktor Mirsad Mustafić je vjerovao u nas i rekao da će Ismail osvojiti medalju na Paraolimpijskim igrama. Zahvaljujem mu se što je vjerovao u nas i što se naš san ostvario. Meni je itekako drago da smo uspjeli obradovati cijelu našu naciju. S obzirom na to da je ovo sport osoba s invaliditetom, koje su bitan dio našeg društva, one su dokazale da, ako im se pruži prilika, mogu napraviti čuda, a Ismail je napravio čudo“, izjavio je Amel Kapo, trener plivačkog kluba SPID i Ismaila Barlova.

Bosna i Hercegovina je do sada ostvarila značajan uspjeh na Paraolimpijadi, osvajajući ukupno šest medalja: dvije zlatne, tri srebrne i jednu bronzanu, a sve su pripale reprezentaciji u sjedećoj odbojci.

Svaka od ovih medalja predstavlja rezultat dugogodišnjeg truda, treninga i odlučnosti sportista i trenera koji su radili na razvoju ovog sporta i unapređenju njegove vidljivosti na međunarodnoj sceni.