Izložba „Miroslav Bilać – slikar i pozorišni scenograf”  autorice muzejske savjetnice Amina Abdičević otvorena je u galeriji Mak Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Izložba je realizirana u povodu 70 godina od osnivanja Kamernog teatra 55, a u okviru Internacionalnog Festivala „Sarajevska zima”. Produkciju izložbe i pratećeg kataloga podržala je Fondacija za muzičke scenske i likovne umjetnosti Sarajevo.

Na izložbi su prikazane originalne scenske i kostimske kreacije ovog istaknutog likovnog umjetnika, koje su pohranjene u fundusu Muzeja, a posjetitelji izložbe imaju priliku da se podsjete i na brojne naslove scenskih uprizorenja koja su izvedena na sceni sarajevskog Kamernog teatra 55 od njegovog osnivanja, daleke 1955. godine.

„Miroslav Miro Bilać bio je veliki prijatelj našeg Muzeja. Kao mladu kustosicu pred kraj rata, Miro me zamolio da zajedno prenesemo svu arhivsku dokumentaciju iz Kamernog teatra u Muzej. Tu su bile fotografije, kritička literature, scenografske i kostimografske skice… I tako je nastala vrijedna zbirka koju posjetioci prvi put imaju priliku da vide u ovom obimu”, kazala je autorica Abdičević.

Glumac i fotograf  Zoran Lešić kazao je da je Miro bio divan čovjek, miran, staložen i stub Kamernog teatra.

„Čak 37 godina je radio scenografiju za Kamerni teatar i evo ja sad gledam okolo i ne vidim nikog iz Kamernog teatra na ovom otvorenju. Praviti scenografiju za Kamerni nije bilo lako, scena je mala, ograničena i trebalo je iz sezone u sezonu praviti magiju na toj sceni, a Miro je to izvanredno uspijevao”, kazao je Lešić.

Arhitekt Stjepan Roš istaknuo je da se družio sa Bilaćem i da je prve priče o scenama i životu u pozorištu uz njega percipirao.

„Teatar je prostor za snove, a Bilaćeve scenografije to potvrđuju. Mladi ljudi više i ne porepoznaju šta znače ovi izloženi eksponati. Na primjer Bilać je izrezivao karton od kutija sa košulja i pastelima i kredom na njima radio. Zato su ove skice prava umjetnička djela”, kazao je Roš.

Ibrahim Spahić, direktor Festivala “Sarajevska zima” zahvalio je Muzeju književnosti I pozorišne umjetnosti BiH kao jednoj od sedam institucija kulture od značaja za BiH koje u nevjerovatnim uslovima ostvaruje svoju misiju.

“Prekrasno je da u jednom prostoru imamo dva događaja koji se nadopunjuju na najprirodniji način. Susret  Dubrovnika i Sarajeva iznova potvrđuje našu kulturni povezanost“, kazao je Spahić, najavljujući drugi dio programa.

U muzičkom dijelu programa nastupili su zbor „Blasius” iz Dubrovnika i ansambl „Cantabile” iz Sarajeva, koji su pod sjajnim vodstvom dirigentica  Maje Marušić i Željke Andrić pripremili pravi muzički spektakl za posjetioce. Nakon pojedinačnih nastupa, zbor i ansambl na kraju su zajednički izveli poznatu sevdalinku “Svi dilberi”.