Jedinstveni ekosistem u srcu Šibenika: Živa fontana – sedra koja raste, nastanjena ribama i kornjačama
Foto: ŠibenikIN
Šibenik ima fontanu kakva je rijetkost i u svijetu, a njenu posebnost čini komad sedre donesen sa Skradinskog buka 1920-ih godina, kada je prostor nekadašnjeg groblja ispred crkve Gospe van Grada preuređivan u park. Taj komad sedre postavljen u središte fontane u perivoju fra Luje Marune od tada, zahvaljujući složenim fizičko-hemijskim i biološkim procesima, neprestano raste, piše Index.
![](https://media.urbanmagazin.ba/2025/02/72.webp)
Sedra, stijena koja nastaje taloženjem u vodi otopljenog kalcijevog karbonata, u ovom kraju često je korištena kao građevinski materijal, no danas je strogo zaštićena i zabranjeno je njeno odlamanje. Ipak, ovaj prirodni fenomen Nacionalnog parka Krka i dalje živi i raste u samom srcu Šibenika.
![](https://media.urbanmagazin.ba/2025/02/881.webp)
Ima i stanare
Osim što predstavlja atrakciju, fontana je ujedno i pokazatelj čistoće okoliša, jer sedra može rasti samo u strogo specifičnim uvjetima nezagađene vode. Uz alge i bakterije, vodene mahovine od izuzetne su važnosti za sedru, a vrsta mahovine određuje njen izgled.
![](https://media.urbanmagazin.ba/2025/02/882.webp)
S vremenom je fontana dobila i svoje stanare – crvenouhe i žutouhe kornjače (lat. Trachemys scripta) te slatkovodne ribe, među kojima prednjači zlatna ribica (lat. Carassius auratus). Neke od njih nekadašnji su kućni ljubimci koje njihovi vlasnici više nisu smjeli držati u akvarijima, ali ih nisu smjeli ni ispustiti u prirodu. Tako je fontana postala i svojevrsni azil za životinje.
![](https://media.urbanmagazin.ba/2025/02/51.webp)