Održano predavanje o historijatu pozorišnog odjeljenja Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH
Povodom Svjetskog dana teatra, u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine održano je predavanje pod nazivom „Historijat pozorišnog odjeljenja Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine“, koje su vodile muzejska savjetnica Amina Abdičević i umjetnica Lada Pervan.
Cilj predavanja bio je upoznati posjetioce s razvojem i značajem pozorišnog odjeljenja Muzeja te ih približiti bogatoj kulturnoj baštini bosanskohercegovačkog teatra. Posebno je značajno što su predavanju prisustvovali i učenici četvrtog razreda Srednje škole primijenjenih umjetnosti Sarajevo, s odsjeka slikarstva, tekstilnog dizajna i vajarstva, u pratnji profesorice bosanskog jezika i književnosti Emine Ćosibegović i bibliotekarke Amine Abdulahović.

Amina Abdičević podsjetila je da Sarajevo njeguje pozorišnu umjetnost još od osnivanja prvog profesionalnog teatra – Narodnog pozorišta u Sarajevu, 1921. godine, te kroz rad Kamernog teatra 55, Pozorišta mladih i najmlađeg Sarajevskog ratnog teatra – SARTR-a, kao i samog Muzeja, koji je osnovan 1961. godine.
„U našem Muzeju, pored književnih, čuvamo i preko 40 dragocjenih i značajnih pozorišnih zbirki s više od 20.000 eksponata. Zbirke pozorišnog odjeljenja formirane su postepeno, kroz donacije ili otkup od članova porodica i bliskih prijatelja umjetnika. Veliki dio vrijedne dokumentarne građe stigao je iz Narodnog pozorišta Sarajevo, Kamernog teatra 55, Pozorišta mladih, ali i drugih teatara iz Bosne i Hercegovine. S ponosom mogu reći da, pored sarajevskih teatarskih institucija, naš Muzej baštini i bogatu pozorišnu dokumentaciju koja obuhvata teatarske scene Mostara, Zenice, Tuzle, Banje Luke i drugih gradova BiH“, kazala je Abdičević.

Lada Pervan prisjetila se svog prvog susreta s Muzejom književnosti i pozorišne umjetnosti BiH i njegovim uposlenicima u ratnom oktobru 1992. godine, tokom pripreme jedne izložbe.
„Djeca s Dobrinje radila su crteže, a bilo ih je veoma teško transportovati. Tadašnji direktor Muzeja, Aleksandar Aco Ljiljak, došao je u pozorište gdje sam radila i zamolio me da mu pomognem jer je bilo potrebno sve složiti i adekvatno opremiti. Ti radovi su bili toliko snažni da smo Aco i ja počeli plakati. Zato mi je posebno drago što su danas ovdje s nama učenici Srednje škole primijenjenih umjetnosti. Nadam se da će se u njihovoj školi otvoriti odsjek za scenografiju i kostimografiju, jer je to neophodno za razvoj pozorišta u našoj zemlji“, kazala je Pervan.

U okviru predavanja prikazani su isječci iz kultne predstave „Kosa“, koja je premijerno izvedena u oktobru 1992. godine u Kamernom teatru 55, a ponovo igrana u proljeće 1993. godine.
Sarajevska „Kosa“ nastala je na osnovu prvobitne ideje Srđana Jevđevića, a u razradi i pod režijskim vodstvom koreografa Slavka Pervana i korediteljice Kaće Dorić. Muzičke aranžmane potpisuju Amir Bešić i Srđan Jevđević, dok su scenografiju i kostime kreirale Lada Pervan i Amela Vilić.