Foto: Muhamed Osmanagić
U utorak i srijedu, 14. i 15. maja. s početkom u 20 sati na sceni Sarajevskog ratnog teatra bit će odigrane reprize predstave “Još uvijek smo živi”, nastale prema tekstu dramaturginje Nejre Babić, a u režiji Gianluce Iumenta. Predstava je premijerno izvedena 4. maja.
“Još uvijek smo živi“ je tekst koji prati život jedne porodice koja, nakon što ih istjeraju iz stana, traži novi dom i u toj potrazi nekoliko puta „umire“. Šta se desi ljudima koji su primorani napustiti domove, gradove, porodice, sve što vole i što im je poznato?
Kako pristati na to da moraš ispočetka graditi novi život, a da prethodni nisi napustio svojom voljom. Gdje pripadaš? Kome? Nekome je zaborav jedini način opstanka, nekome je spas u tome što se čuva za uspomene kao za sidro koje ga drži vezanog uz sve što mu je poznato i blisko.
Ovo je priča o ljudima koji žive ušuškani u svojoj divnoj običnoj svakodnevici u kojoj nalaze beskrajnu radost, u kojoj porodica skupa raste iz dnevnih rutina koje naizgled ni po čemu nisu posebne. A ipak, u njih je stao cijeli svijet koji neko nasilno sruši. Zato što može.
U predstavi igraju: Selma Alispahić, Matea Mavrak, Davor Sabo i Sanjin Arnautović. Autorski tim predstave čine: dramaturginja Nejra Babić, scenografkinja i kostimografkinja Lejla Hodžić, asistentica reditelja Amina Đulović i dizajnerica Naida Čelik.
Rezervacije ulaznica mogu se izvršiti putem maila blagajna@sartr.ba ili na telefone 033 664 070 i 061 850 745.
Kao dio projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs) predstava “Još uvijek smo zivi” je kofinansirana od strane Evropske unije. Projekat CC4WBs ima za cilj unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnog i kreativnog sektora i razvijanje njegovog potencijala za društveno-ekonomski uticaj u ovom regionu.
Predstava “Još uvijek smo zivi” također je podržana od strane Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) koja podržava i unapređuje regionalnu i multikulturalnu saradnju mladih na Zapadnom Balkanu. Programi RYCO-a usmjereni su na stvaranje mogućnosti za uključivanje mladih u aktivnosti koje doprinose međusobnom razumijevanju i pomirenju u građanskom, društvenom, obrazovnom, kulturnom i sportskom domenu.