Svijet kolekcionarstva umjetnina neprestano se mijenja i razvija. U posljednjih deset godina svjedočili smo brojnim uzbudljivim događajima, od rekordnih prodaja do novih oblika umjetničkih djela poput NFT-ova, kao i impresivnih, opsežnih kolekcija koje su se pojavile na tržištu.

Od prodaje najskupljeg umjetničkog djela na svijetu do pojave novih favorita i sve veće važnosti azijskog tržišta, svijet umjetnosti danas izgleda sasvim drugačije nego 2014. godine. Istražimo neke od ovih važnih trendova.

Slika Salvator Mundi postala je najskuplja umjetnička slika svih vremena

Slika Salvator Mundi ponovno je otkrivena 2005. godine. Platno je bilo preslikano, a mnogi su stručnjaci tvrdili da se radi o kopiji djela Leonarda da Vincija. Međutim, neki historičari umjetnosti vjeruju da je riječ o originalnom djelu ovog majstora. Slika je restaurirana i prodana 2017. godine, kada je prijestolonasljednik Saudijske Arabije, Mohammed bin Salman, postavio rekord, plativši za nju nevjerojatnih 450 miliona dolara.

Ova prodaja pokazuje koliko nas svijet umjetnosti i dalje može iznenaditi, bilo kroz ponovno otkrivene slike na tržištu ili rekordne cijene koje postižu.

NFT vrijedan 69 miliona dolara

Godine 2021. Beepleov rad Everydays: The First 5000 Days prodan je za nevjerojatnih 69 miliona dolara, što je bio veliki trenutak za nezamjenjive tokene (NFT). NFT-ovi su svojevrsna blockchain verzija dokumenta o porijeklu koji korisnike usmjerava na djelo digitalne umjetnosti. Prodaja kod aukcijske kuće Christie’s u New Yorku izazvala je veliku pažnju i dovela do nevjerojatnih špekulacija unutar šireg NFT tržišta, koje je gotovo u potpunosti zamrlo do 2023. godine. Mnogi su projekti razotkriveni kao lažni, beskorisni ili napuhani umjetnom potražnjom.

Ovo se može posmatrati iz više perspektiva. S pozitivne strane, svijet umjetnosti pokazao je spremnost da prihvati nove oblike vlasništva i pruži prostor digitalnoj umjetnosti. S druge strane, razotkrivena je i tamna strana svijeta umjetnosti, jer su neke aukcijske kuće, čini se, zanemarile pitanje pranja novca i prevara.

Online umjetnička tržišta

Digitalna transformacija dogodila se u cijelom svijetu umjetnosti, a popularnost umjetničkih tržišta na internetu eksplodirala je. Prema poslovnim analitičarima, globalno tržište vrijedilo je oko 14 milijardi dolara u 2023. godini. Međutim, zahvaljujući stalnoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 6%, tržište će narasti na otprilike 23 milijarde dolara do 2030. godine.

Postoji nekoliko faktora koji su povremeno uzrokovali ovu promjenu posljednjih godina. Platforme za internetske aukcije nude praktičnost i olakšavaju ulazak u svijet kolekcionarstva. Štaviše, s obiljem podataka dostupnih gotovo svima, tajanstveni svijet umjetnosti dobio je novi nivo transparentnosti. Naravno, pandemija COVID-19 ubrzala je ovaj proces, jer su mjere zatvaranja prisilile aukcijske kuće da traže alternativne načine poslovanja.

Najskuplja slika na svijetu prodana na internetskoj aukciji je remek-djelo Jean-Michela Basquiata iz 1983. godine, U ovom slučaju, koje je prodano za 93 miliona dolara.

Jean-Michel Basquiat (1960–1988); In This Case

Veća raznolikost tržišta

Još jedan značajan trend u posljednjem desetljeću je rast novih regija, a posebno Azije kao središta za kupovinu umjetnina. Hong Kong i kontinentalna Kina privlače pažnju još od kasnih 2010-ih, a sada je Kina drugo najveće tržište umjetnina izvan SAD-a. Međutim, to nisu jedini pokretači u azijskoj regiji.

Tajvan i Južna Koreja također su napravili veliki napredak zahvaljujući rastu bogatijih pojedinaca. Uz Japan, oni su neki od sporednih igrača u regiji. Velik dio ovog trenda rezultat je privrednog rasta u tom području. Singapur, Indonezija i Filipini također su doživjeli značajan napredak i mogli bi postati relevantna tržišta u bliskoj budućnosti.

Pojava novih umjetnika

Djela iz 1980-ih koja su nedavno prodana za velike iznose uključuju Juin-Octobre 1985 Zao Wou-Kija, dvije slike Francisa Bacona i nekoliko djela Jean-Michela Basquiata. Basquiatova slika Bez naziva prodana je 2017. za 110 miliona dolara, postavši najskuplje djelo iz 1980-ih.

Djelo The Sunflowers in 1937 Adriana Gheniea iz 2014. prodano je za preko 4 miliona dolara, dok je The Night Watcher Matthewa Wonga postiglo gotovo 6 miliona dolara 2021. godine.

Neki od ovih radova mogli bi postati klasici budućnosti, s obzirom na cijene koje danas postižu.

Stari majstori i dalje dominiraju

Iako su se pojavili novi umjetnici, njihovim radovima često nedostaje historijski značaj i prestiž djela starih majstora da bi dostigli iznose od osam i devet znamenki. Brzi pogled na listu najskupljih slika na svijetu pokazuje da vrhunske prodaje i dalje drže majstori poput Da Vincija, Gauguina, Picassa, Pollocka i Rembrandta.

Značajne prodaje u prošlom desetljeću

Već smo spomenuli Salvatora Mundija i Beepleovu rekordnu NFT prodaju. Međutim, postoje i druge značajne prodaje iz prošlog desetljeća koje zaslužuju pažnju.

Na primjer, kada je skulptura Zečevi Jeffa Koonsa 2019. godine prodana za više od 91 milion dolara, postala je najskuplje djelo živućeg umjetnika. Samo godinu dana prije, titulu najskupljeg umjetničkog djela živućeg umjetnika držao je britanski umjetnik David Hockney, čije je djelo Portret umjetnika (Bazen s dvije figure) prodano za milion dolara manje.

Još jedna značajna prodaja dogodila se 2022. godine, kada je slika Andyja Warhola, Shot Sage Blue Marilyn (1964.), postala najskuplje djelo umjetnika 20. stoljeća.

Najskuplje prodane kolekcije umjetnina

U prošlom desetljeću prodane su značajne zbirke koje uključuju neka od najskupljih djela na svijetu. Prije nego što otkrijemo popis najskupljih djela, istražimo tri fascinantne historijske kolekcije koje su prodane u posljednjih 10 godina.

1. Zbirka Paula G. Allena – 1,5 milijardi dolara

Paul G. Allen, suosnivač Microsofta, preminuo je 2018. godine. Njegova želja bila je da se njegova ogromna zbirka umjetnina proda na aukciji, a prihodi usmjere u filantropske svrhe.

Allenova kolekcija, koja je sadržavala neka od najvrjednijih umjetničkih djela na svijetu, dospjela je na prodaju u Christie’s u novembru 2022. godine, na događaju pod nazivom “Visionary: The Paul G. Allen Collection.”

Događaj je bio izuzetno uspješan i postavio je rekord kao najskuplja prodaja zbirke umjetnina svih vremena. Pet komada prodano je za više od 100 miliona dolara, a najskuplja slika tog dana prodana je za oko 150 miliona dolara. Ukupna prodaja iznosila je vrtoglavih 1,5 milijardi dolara, što potvrđuje Allenov izvanredan ukus za najvrjednija umjetnička djela na svijetu.

Tri najveće prodaje umjetničkih slika na događaju bile su:

  • Georges Seurat – Pozerke: 149,2 miliona dolara
  • Paul Cézanne – Planina Saint-Victoire: 137 miliona dolara
  • Vincent van Gogh – Voćnjak sa čempresima: 117 miliona dolara

2. Zbirka Harryja i Linde Macklowe – 900 miliona dolara

Razvod Harryja i Linde Macklowe bio je tužna vijest za par i njihove prijatelje. Međutim, bila je to dobra vijest za kolekcionare umjetnina diljem svijeta koji su dobili priliku da kupe neke od najskupljih slika na svijetu.

Par je bio jedan od najprobirljivijih kolekcionara umjetnina, prikupivši nevjerovatnu zbirku od 65 slika najvećih imena umjetnosti 20. stoljeća.

Tokom dva događaja — u novembru 2021. i maju 2022. — prodano je nekoliko najskupljih slika na svijetu, a ukupna prodaja iznosila je 922 miliona dolara. Ne dešava se često da se najvrjednija umjetnička djela na svijetu prodaju u tolikim količinama, što ovaj događaj čini jednim od najvećih u umjetničkoj industriji 21. stoljeća.

Tri najznačajnije prodaje ovog događaja bile su:

  • Mark Rothko – Br. 7: 82,5 miliona dolara
  • Alberto Giacometti – Nos: 78,4 miliona dolara
  • Andy Warhol – Devet Marilyn Monroe: 61,1 miliona dolara

3. Zbirka Davida i Peggy Rockefeller – 835 miliona dolara

Zbirka umjetnina Rockefeller, koju je generacijama prikupljala američka bankarska dinastija, sadržavala je neka od najvrjednijih umjetničkih djela na svijetu. Kada je David Rockefeller preminuo, želio je da se njegova kolekcija proda, a prihod bude usmjeren u dobrotvorne svrhe i inicijative koje su mu bile bliske srcu.

U aukcijskoj kući Christie’s u New Yorku 2018. godine, raznolika kolekcija dospjela je na prodaju. Sadržavala je mješavinu impresionističkih i postimpresionističkih umjetnika poput Moneta, Gauguina, Maneta i Renoira, uz moderna djela Picassa i Matissea, kao i značajna djela američkih umjetnika poput Edwarda Hoppera i Georgije O'Keeffe. Stručnjaci su sugerirali da bi zbirka mogla postići milijardu dolara. Međutim, iako nije ispunila tu uzbudljivu procjenu, djela su prodana za ukupno 835 miliona dolara.

Tri najznačajnije prodaje na ovom događaju bile su:

  • Pablo Picasso – Mlada djevojka s košarom cvijeća: 115 miliona dolara
  • Claude Monet – Lopoči u cvatu: 85 miliona dolara
  • Henri Matisse – Ležeća odaliska s magnolijama: 80 miliona dolara

Iako najskuplje procijenjene slike možda neće biti veliko iznenađenje, postoje i neočekivana djela koja su postigla izuzetno visoke cijene u posljednjem desetljeću. Pogledajte popis najskupljih umjetničkih djela na tržištu iz ovog razdoblja.

35. AB, ST JAMES – GERHARD RICHTER: 22,7 MILIONA DOLARA

Prvo od dva pojavljivanja na ovom popisu najskupljih slika na svijetu ikada prodanih do 2024. godine pripada njemačkom umjetniku Gerhardu Richteru.

Njegova apstraktna slika AB, ST JAMES prodana je za 22,7 miliona dolara na aukciji Sotheby’s u New Yorku. Iako je Richter možda poznatiji po slikama koje koriste njegovu jezivo preciznu tehniku fotorealizma, njegov portfelj apstraktnih radova također je vrlo cijenjen i tražen.

Zanimljiv učinak slike nastao je upotrebom squeegee-a – alata s ravnom metalnom ili plastičnom površinom – za postavljanje osnovnih boja, prije nego što su detalji dodani na vrh.

34. RIGIDE ET COURBE – WASSILY KANDINSKY: 23,3 MILIONA DOLARA

Djelo Wassillyja Kandinskog Rigide et courbé (Kruto i zakrivljeno), prodano za 23,3 miliona dolara u Christie’su u New Yorku, naslikano je 1935. godine. Kandinski je ovo djelo stvorio dok je živio u Parizu, a – budući da je rođen u Rusiji – pretpostavlja se da je francuski naslov odabran u čast njegove nove domovine.

Stilski, ovo djelo je slično mnogim drugim radovima Kandinskog iz tog razdoblja; apstrakti koje karakteriziraju negeometrijske linije i rustikalne palete boja. Ovo je dostojan ulazak na popis najskupljih slika i umjetnina na svijetu ikada prodanih na aukcijama do 2024. godine.

33. LES GRANDES ARTÈRES – JEAN DUBUFFET: 23,76 MILIONA DOLARA

Les Grandes Artères, prodana za 23,76 miliona dolara u Christie’su u New Yorku, bila je dio serije “Paris Circus” (Pariški cirkus) francuskog umjetnika, koju mnogi smatraju jednim od njegovih najboljih i najuspješnijih djela.

Veliki dio ove kolekcije bio je izložen u nekim od najpoznatijih svjetskih umjetničkih galerija u Parizu, New Yorku i Washingtonu, DC. Stoga nije iznenađenje da je ovo djelo postiglo tako visoku cijenu kada je dospjelo na aukciju.

Živahno, šareno platno apstraktan je prikaz Pariza, grada u kojem je Dubuffet proveo veći dio svog života.

32. AUTOPORTRET – ANDY WARHOL: 24,4 MILIONA DOLARA

Warhol je jedno od onih imena za koja je gotovo sigurno da će bilo koji komad povezan s njim postići ogromnu vrijednost, a redovito donosi neke od najskupljih slika i umjetničkih djela ikada prodanih u svijetu do 2024. godine.

Ovaj autoportret možda nije dosegao cijenu nekih drugih njegovih djela, poput Osam Elvisa, koje je 2009. godine prodano za prijavljenih 100 miliona dolara, ali je ipak postigao cijenu od 24,4 miliona dolara na aukciji Sotheby’s u New Yorku.

31. DÜSENJÄGER – GERHARD RICHTER: 25,56 MILIONA DOLARA

Drugo djelo Gerharda Richtera na ovom popisu najskupljih slika na svijetu ikada, Dϋsenjäger, prodano je za 25,56 miliona dolara na aukciji Phillips u New Yorku.

Možda najpoznatiji od Richterovih radova inspiriranih ratnim avionima, Dϋsenjäger prikazuje mlaznog lovca, koristeći tehniku zamućenja po kojoj je Richter postao poznat.

Iako je Richter najpoznatiji po svojim fotorealističnim prikazima ljudi i objekata, u mnogim radovima koristi zamućenje kako bi postigao jedinstvenu umjetničku kvalitetu. Za Dϋsenjäger, naslikan 1963. godine, Richter je široko primijenio svoj prepoznatljivi efekt zamućenja kako bi stvorio dojam da je avion u letu.

30. RADHA NA MJESEČINI – RAJA RAVI VARMA: 29,4 MILIONA DOLARA

Prodana za 29,4 miliona dolara u Pundoleu u Mumbaiju, Radha na mjesečini jedina je slika na ovom popisu najskupljih umjetničkih djela koja je prodana izvan New Yorka.

Iako ime Raja Ravi Varma možda nije široko poznato na Zapadu, on je jedan od najpoznatijih umjetnika u Indiji, gdje je visoko cijenjen kao jedan od najvećih umjetnika koje je zemlja ikada imala. Bio je obrazovan i proučavao tehnike velikih evropskih majstora, a ono što je naučio uspio je primijeniti u radovima koji zrače indijskom tradicijom i žarom.

Tehnike slikanja koje se koriste u Radhi na mjesečini imaju zapadnjačke osobitosti, ali je sama tematika slike, koja prikazuje indijsku mitološku figuru, duboko ukorijenjena u indijskoj kulturi.

29. ABSTRAKTES BILD – GERHARD RICHTER: 33 MILIONA DOLARA

Treće djelo Gerharda Richtera koje se pojavljuje na ovom popisu najskupljih slika i likovnih umjetnina na svijetu za 2024. godinu, Abstraktes Bild, prodano je za 33 miliona dolara u Sotheby’su u New Yorku. Prodano je u sklopu iste prodaje kao i drugi Richterov rad na ovom popisu, Abstraktes BildSt. James. Izrađeno je u sličnom apstraktnom stilu kao i Abstraktes BildSt. James, iako je paleta boja korištena za izradu bila mnogo živahnija i upečatljivija. Kao i kod mnogih Richterovih apstraktnih radova, za nanošenje osnovnog premaza korištena je gumica, što je rezultiralo širokim blokovima boje koji su potom obojeni detaljima.

28. BEZ NAZIVA (2005.) – CY TWOMBLY: 46,4 MILIONA DOLARA

Ovaj rad američkog apstraktnog umjetnika Cyja Twomblya prodan je za 46,4 miliona dolara na aukciji u Christie’su u New Yorku, kao dio iste prodaje u kojoj je prodan i Salvator Mundi Leonarda da Vincija (oko 1500. godine). Djelo, naslikano 2005. godine, smatra se jednim od posljednjih velikih umjetnikovih radova, stvorenih uoči njegove smrti 2011. godine.

27. LEDA I LABUD (1962.) – CY TWOMBLY: 52,9 MILIONA DOLARA

Drugi rad Cyja Twomblya na ovogodišnjem popisu, Leda i labud (1962.), potiče iz mnogo ranijeg razdoblja umjetnikove karijere. Djelo je bilo dio privatne kolekcije većinu kasnog 20. stoljeća, što je zasigurno doprinijelo njegovoj visokoj prodajnoj cijeni.

26. PIKENE PÅ BROEN – EDVARD MUNCH: 54,4 MILIONA DOLARA

Pikene på broen (ili Djevojke na mostu) Edvarda Muncha prodane su za 54,4 miliona dolara u Sotheby’su u New Yorku. Djelo norveškog slikara, kojeg je slika Vrisak učinila svjetski poznatim, naslikano je 1900. godine i – kako naziv sugerira – prikazuje grupu žena koje stoje na mostu.

Munch je bio nešto poput nomada, koji je kroz svoju dugu karijeru živio u različitim gradovima diljem Evrope. Komad je nastao dok je boravio u Berlinu; vjerovatno mu je grad poslužio kao inspiracija. Naslikano 1902. godine u jarkim bojama, djelo prikazuje scenu na otvorenom – za razliku od većine njegovih ranijih radova. Mnogi ga smatraju jednim od Munchovih najvećih. Zbog toga visoka cijena dodatno potvrđuje da je riječ o jednoj od najskupljih slika na svijetu ikada prodanih do 2024. godine.

25. LA MUSE ENDORMIE (1910.) – CONSTANTIN BRÂNCUŞI: 57,4 MILIONA DOLARA

Ova skulptura rumunjskog umjetnika Constantina Brâncuşija prodana je za 57,4 miliona dolara kada je pao čekić u Christie’su u New Yorku. Djelo, nastalo 1910. godine dok je umjetnik živio u Parizu, bilo je snažno inspirirano egipatskom, asirskom, iberskom i azijskom umjetnošću, te artefaktima iz nekih od najcjenjenijih muzeja francuske prijestolnice.

24. BLUMENGARTEN (1907.) – GUSTAV KLIMT: 59 MILIONA DOLARA

Klimtov Blumengarten postalo je treće najskuplje umjetničko djelo u Evropi kada je prodano u Sotheby’su u Mayfairu. Samo su Walking Man Alberta Giacomettija i Massacre of Innocents Petera Paula Rubensa postigli veću cijenu na evropskom tlu, prodavši se za 87 i 66,5 miliona dolara 2010. i 2002. godine.

23. ŠEZDESET POSLJEDNJIH VEČERA (1986.) – ANDY WARHOL: 60,9 MILIONA DOLARA

Warhol je ime koje donosi visoke cijene na tržištu umjetnina, pa nikada nije iznenađujuće vidjeti jedno od njegovih djela među deset najprodavanijih umjetnina godine diljem svijeta.

Slika od 32 stope bila je jedno od posljednjih umjetnikovih djela prije njegove smrti 1987. godine, a prikazuje 60 crno-bijelih otisaka svilene slike Da Vincijeve Posljednje večere.

Prodana zajedno sa Salvator Mundi Leonarda Da Vincija u Christie’su na Manhattanu, Sixty Last Suppers dokazuje da tržište Warhola ostaje snažno kao i uvijek.

22. BEZ NAZIVA XXV – WILLEM DE KOONING: 66 MILIONA DOLARA

Willem de Kooningov Untitled XXV – sažetak nastao usred bujice kreativnosti 1970-ih – prodan je za 66 miliona dolara u Christie’su u New Yorku.

Ovaj komad oborio je rekord za najskuplje poslijeratno umjetničko djelo kada je 2005. godine prodan za 40 miliona dolara, a zatim je poboljšan za 26 miliona dolara u ovoj posljednjoj prodaji.

Nizozemsko-američki umjetnik tvrdio je da su od 1975. do 1978. iz njega “istjecale slike poput vode”. Jedan mali dio tog umjetničkog toka bio je Bez naslova XXV, naslikan 1977. godine.

21. CONTRASTE DE FORMES (1913.) – FERNAND LÉGER: 70,1 MILIONA DOLARA

Postavljajući novu rekordnu cijenu za Légerov komad, Contraste de Formes – ili ‘Kontrast oblika’ na engleskom – prodan je u Christie’su na Manhattanu za 70,1 miliona dolara. Rijetkost tog djela zasigurno je bila faktor konačne prodajne cijene; nikada prije nije bilo stavljeno na prodaju na aukciji.

20. MEULE – CLAUDE MONET: 81,4 MILIONA DOLARA

Što se umjetnika tiče, rijetki su oni koji dosegnu status pravih ikona. Warhol, prethodno spomenut u ovom tekstu, jedan je od njih, a Claude Monet zasigurno još jedan.

Vrijednost tih imena često se potvrđuje kada čekić padne na aukcijama; ovo djelo posebno je prodano za monumentalnih 81,4 miliona dolara u Christie’su na Manhattanu. Poznat po svojim slikama lokvanja, francuski umjetnik bio je pionir stila koji je pomogao u oblikovanju temelja pokreta impresionizma.

Meule, naslikan u ovom stilu, prikazuje hrpu sijena na polju u umjetnikovoj rodnoj Francuskoj.

19. LABOUREUR DANS UN CHAMP (1889) – VINCENT VAN GOGH: 81,3 MILIONA DOLARA

Poput Warhola, Van Gogh je uvijek siguran pobjednik na tržištu umjetnina i često ostvaruje rekordne cijene za neka od najskupljih djela na svijetu.

Nizozemski slikar je poznato ime daleko izvan uskih okvira svijeta umjetnosti, a svaki kolekcionar bio bi ponosan da jedno od njegovih djela ima u svojoj zbirci. Laboureur dans un Champ, naslikano 1889. godine, manje od godinu dana prije umjetnikove smrti, prodano je od strane Fernanda Légera u sklopu iste prodaje kao Contraste de Formes, ali je nakon pada čekića nadmašilo prodajnu cijenu tog djela za više od 10 miliona dolara.

18. U OVOM SLUČAJU – JEAN-MICHEL BASQUIAT: 91 MILIONA DOLARA

Jean-Michel Basquiat bio je miljenik neoekspresionističkog pokreta. Nažalost, njegov život prekinut je 1988. godine u 27. godini zbog predoziranja heroinom. Ipak, uspio je stvoriti neka nevjerojatna djela, uključujući In This Case.

Mnoga Basquiatova zadivljujuća djela nalaze se na popisu najskupljih slika modernog doba. Njegov hrabar, živahan i haotičan stil nudi nešto potpuno drugačije. Godine 2021., In This Case prodano je na aukciji u Christie’su za nevjerovatnih 93 miliona dolara.

17. BEZ NAZIVA (1982) – JEAN-MICHEL BASQUIAT: 110,5 MILIONA DOLARA

Umjetnik koji je započeo kao grafiter, a potom postao prepoznatljiv u svijetu umjetnosti, Jean-Michel Basquiat vjerojatno bi odustao od mogućnosti da se jedna od njegovih slika proda za takvu naknadu, da je bio živ da tome svjedoči.

Rodom iz Brooklyna, bio je ključni dio uspješne njujorške umjetničke scene 1980-ih, kada su ulična umjetnost i hip hop bili na čelu gradskog kulturnog krajolika. Untitled je kupio privatni kolekcionar na prodaji u Sotheby’s New Yorku.

16. VINCENT VAN GOGH – VERGER AVEC CYPRÈS: 117 MILIONA DOLARA

Verger avec cyprès postala je najviše procijenjena slika Vincenta van Gogha kada je prodana za 117 miliona dolara 2022. godine. Remek-djelo iz 1888. godine smatra se vrhuncem postimpresionističke umjetnosti, spajajući boje, simboliku i kompoziciju i stvarajući nešto nezemaljsko i energično. Čempres, koji se u nekim kulturama smatra simbolom smrti, naveo je kritičare da sugeriraju kako je ovo Van Goghov pokušaj suočavanja s vlastitom smrtnošću.

15. PAUL CÉZANNE – LA MONTAGNE SAINTE-VICTOIRE: 137 MILIONA DOLARA

La Montagne Sainte-Victoire Paula Cézannea je slika s početka 20. stoljeća koja prikazuje južnofrancusku vapnenačku planinu Montagne Sainte-Victoire. Cézanne je tokom svoje karijere izradio oko 80 slika planine, a ova verzija smatra se jednom od najljepših. Boja ima pastelni mir, nevjerovatno svjetlo i atmosferu. Ova verzija prodana je na aukciji Paula G. Allena 2022. godine po nevjerovatnoj cijeni od 137 miliona dolara, što je čini najskupljom Cézanneovom umjetničkom slikom svih vremena.

14. PABLO PICASSO – FEMME À LA MONTRE: 139 MILIONA DOLARA

Femme à la montre ili Žena sa satom, ulje na platnu Pabla Picassa iz 1932. godine, prikazuje njegovu ljubavnicu i muzu, Marie-Thérèse Walter, na živoj plavoj pozadini. Slika se smatra jednim od najvažnijih djela u nadrealističkom stilu.

Kad je 2022. godine prodana u aukcijskoj kući Christie’s za 139 miliona dolara, postala je druga najskuplja slika španjolskog majstora.

13. QI BAISHI – DVANAEST PEJZAŽA: 140 MILIONA DOLARA

Qi Baishi (1864-1957.) jedan je od majstora moderne kineske umjetnosti. Ova tuš i boja na papiru, stvorena 1925. godine, prikazuje dvanaest različitih krajolika diljem Kine, s planinama, rijekama, vodopadima, cvijećem i vegetacijom te neobičnim selima.

Godine 2017. postao je najskuplji umjetnički rad na svijetu koji je stvorio kineski umjetnik, kada je prodan za 140 miliona dolara na aukciji Poly u Pekingu.

12. GEORGES SEURAT – LES POSEUSES, ANSAMBL (PETITE VERSION): 149 MILIONA DOLARA

Les Poseuses, Ensemble, što u prevodu znači Modeli, Zajedno, najcjenjenija je slika koju je Georges Seurat ikada stvorio. Ovo remek-djelo neoimpresionizma nastalo je u Seuratovom stilu poentilizma i u to se vrijeme smatralo suprotstavljanjem kritičarima koji su tvrdili da njegovom svijetu nedostaje emocija i topline.

Godine 2022. rad je prodan kao dio kolekcije Paula G. Allena i postigao je cijenu od 149 miliona dolara. Zanimljivo je da je 1970-ih prodan za milion dolara, postavši jedna od najskupljih slika na svijetu u to vrijeme.

11. REMEK-DJELO (1962.) – ROY LICHTENSTEIN: 165 MILIONA DOLARA

Malo je iznenađenje da je Masterpiece dosegao tako zavidnu svotu, postavši jedna od daleko najskupljih slika i umjetničkih djela na svijetu, ikada prodanih do 2024. Kao jedan od najistaknutijih ranih primjera pop-arta, bio bi san svakog kolekcionara moderne umjetnosti posjedovati ovo djelo.

Korištenje klasičnog umjetničkog stila Ben-Day tačkica, zajedno s oblačićem govora, klasičan je primjer stila koji je proslavio Lichtenstein.

Slika je desetljećima visila na zidu stana privatnog kolekcionara na Manhattanu, prije nego što je konačno puštena u prodaju. Taj je faktor rijetkosti nesumnjivo pridonio visokoj prodajnoj cijeni.

10. AMEDEO MODIGLIANI – NU COUCHE: 170 MILIONA DOLARA

Nu couché, u prevodu Crveni akt, portret je Amedea Modiglianija iz 1917. godine. Iako to možda nije najskuplja slika na svijetu, svakako je bila jedna od najkontroverznijih u vrijeme kad je bila uključena kao dio Modiglianijeve izložbe koju je policija zatvorila.

Kada je 2015. stigla na prodaju u Christie’s New Yorku, bila je to najprocjenjenija slika na događaju kada je prodana kineskom biznismenu Liu Yiqianu za 170 miliona dolara.

9. PABLO PICASSO – LES FEMMES D'ALGER (“VERSION O”): 179,4 MILIONA DOLARA

Les Femmes d’Alger je najskuplja umjetnička slika u nevjerovatnom opusu Pabla Picassa. Naslikana 1955. godine, to je hrabar i svijetli hommage očaravajućoj slici Alžirki u njihovom stanu Eugènea Delacroixa.

U maju 2015. godine, djelo se našlo na aukciji Christie’s u New Yorku. Nakon dugog i mukotrpnog postupka nadmetanja, prodana je Hamadu bin Jassimu bin Jaberu Al Thaniju za gotovo 180 miliona dolara.

8. REMBRANDT – VJENČANI PORTRETI MAERTENA SOOLMANSA I OOPJEN COPPIT: 180 MILIONA DOLARA

Ovi vjenčani portreti u punoj veličini prikazuju bogatog amsterdamskog trgovca Maertena Soolmansa i njegovu suprugu Oopjen Coppit. Djelo je izuzetno rijetko jer nije tipičan rad kojim se Rembrandt bavio, no zadržava njegovo karakteristično majstorstvo svjetla i dinamičnog pokreta.

Slika se godinama čuvala u zbirci porodice Rothschild. Međutim, 2015. godine, zajedničkom kupovinom Louvrea i Rijksmuseuma, djelo je promijenilo vlasnika za 180 miliona dolara. Portreti se sada izmjenjuju između ove dvije kultne evropske galerije, što ih čini jednom od najskupljih zajedničkih kupovina umjetničkih djela svih vremena.

7. MARK ROTHKO, BR. 6 (LJUBIČASTA, ZELENA I CRVENA): 186 MILIONA DOLARA

Mark Rothko, cijenjeni američki apstraktni ekspresionist, proslavljen je svojim slikama Polja boja. Njegov rad je jednostavan, ali emocionalno dirljiv, te fascinira publiku desetljećima. Br. 6 iz kolekcije Color Field naslikana je 1951. godine, razdoblje koje historičari umjetnosti često opisuju kao vrhunac Rothkove moći.

U avgustu 2014. godine, slika je putem privatne kolekcije prodana ruskom milijarderu Dmitriju Ribolovljevu za 186 miliona dolara, što ju je u to vrijeme učinilo najskupljim umjetničkim djelom na svijetu.

6. SAGE BLUE MARILYN ANDYJA WARHOLA: 195 MILIONA DOLARA

Jedno od najvećih imena u 2022. bila je Sage Blue Marilyn Andyja Warhola, koja je u to vrijeme postala najskuplje umjetničko djelo/slika iz 20. stoljeća ikada prodana na aukciji.

Warholova Sage Blue Marilyn jedno je od najslikovitijih i najprepoznatljivijih djela pop-arta. Sitotisak iz 1964. godine donosi oštar komentar o slavnim osobama, smrtnosti i konzumerizmu.

Na prodaji 2022. godine u aukcijskoj kući Christie’s u New Yorku, slika je prodana za 195 miliona dolara, prelazeći iz kolekcije istaknutih švicarskih kolekcionara umjetnina, Thomasa i Doris Ammann, u ruke legendarnog trgovca umjetninama Larryja Gagosiana. Ostaje najcjenjenija slika u Warholovom opusu.

5. REMBRANDT ZASTAVNIK: 198 MILIONA DOLARA

Rembrandt van Rijn jedan je od najpoznatijih nizozemskih majstora Zlatnog doba. Ovaj autoportret u tehnici ulja na platnu iz 1636. godine savršen je prikaz njegovih izuzetnih sposobnosti. Naslikan u njegovom prepoznatljivom chiaroscuro stilu, igra svjetla i sjene čini portret nevjerovatno realističnim. Štaviše, Rembrandt unosi osjećaj pokreta kroz zastavu koja se vijori te kroz dinamičnost samog lika.

Zastavnik je važno kulturno blago za Nizozemsku, zbog čega su uloženi veliki napori da se djelo vrati kući nakon što je dugo bilo u pariškom Louvreu. Rijksmuseum je u februaru 2022. godine osigurao gotovo 200 miliona dolara za nabavku ovog remek-djela.

4. JACKSON POLLOCK – BR. 17: 200 MILIONA DOLARA

Remek-djelo Jacksona Pollocka iz 1949. godine, ulje na vlaknastoj ploči, jedno je od najpoznatijih primjera apstraktnog ekspresionizma nastalog tehnikom kapanja. Njegova neobična metoda unijela je osjećaj energije i kreativnosti u svijet umjetnosti, izazivajući gledatelje da preispitaju samo značenje umjetnosti.

Djelo je odmah postalo hit. Prikazano je u časopisu Life zajedno s uvodnikom koji je tvrdio da je Pollock najveći živući slikar tog vremena.

Prodano u septembru 2015., djelo je nakratko postalo druga najskuplja slika na svijetu kada je kupljeno uz Interchange Willema de Kooninga.

3. PAUL GAUGUIN – NAFEA FAA IPOIPO (KADA ĆEŠ SE OŽENITI): 210 MILIONA DOLARA

Paul Gauguin otputovao je na Tahiti 1891. godine u želji da se odmori od Evrope. Želio je pronaći nešto autentično i stvoriti „primitivniju umjetnost“. Dok je boravio tamo, stvorio je remek-djelo postimpresionizma, Nafea Faa Ipoipo.

Slika prikazuje dvije Tahićanke s podebljanim i živim bojama na bujnoj pozadini. Jedna žena nosi tradicionalnu nošnju, dok je druga odjevena u zapadnu misionarsku odjeću. Stručnjaci sugeriraju da je Gauguinov rad komentar na sukob kultura.

Godine 2014., nasljednici legendarnog švicarskog kolekcionara umjetnina Rudolfa Staechelina prodali su sliku državi Katar za više od 200 miliona dolara, čime je nakratko postala najskuplja slika na svijetu.

2. WILLEM DE KOONING – RAZMJENA: 300 MILIONA DOLARA

Willem de Kooning (1904.–1997.) bio je nizozemsko-američki apstraktni ekspresionist. Naslikao je Interchange 1955. kao dio svog šireg kretanja prema apstraktnim krajolicima. Iako je djelo u to vrijeme naišlo na mješovite kritike, zahvalnost prema njemu postepeno je rasla.

U septembru 2015. mogul muzičke industrije David Geffen prodao je djelo u privatnoj prodaji upravitelju hedge fonda Davidu C. Griffinu za 300 miliona dolara. Nakratko je Interchange postala najskuplja slika na svijetu.

1. SALVATOR MUNDI (OKO 1500.) – LEONARDO DA VINCI: 450,3 MILIONA DOLARA

Ova prodaja značajna je iz više razloga. Naime, to je najveći iznos ikada plaćen za jednu sliku, čime je oboren prethodni rekord za najskuplju sliku na svijetu, koji je iznosio 300 miliona dolara za Razmjenu Williama de Kooninga (1955.), čime je rekord oboren za 150 miliona dolara. Ova će prodaja vjerovatno još neko vrijeme držati svjetski rekord.

Očekivalo se da će Salvator Mundi – za koji se naučnici nisu složili da ga je zapravo naslikao Leonardo da Vinci – biti prodan za oko 100 miliona dolara. Nakon što je dodana premija kupca, saudijski princ je tu naknadu više nego učetverostručio nakon intenzivne faze nadmetanja između brojnih zainteresiranih strana.