Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine: 137 godina očuvanja kulturne baštine
Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine obilježava 137 godina postojanja, a tim povodom organiziran je bogat program za posjetitelje svih generacija. Muzej je otvorio svoja vrata i ponudio niz edukativnih i zabavnih sadržaja, uključujući izložbe, predavanja i promocije.
Jedan od ključnih događaja bila je promocija tri nove sveske „Glasnika Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine“ – Prirodne nauke, Etnologija i Arheologija. Načelnica Odjela za arheologiju, Adisa Lepić, istaknula je značaj ovog časopisa: „Glasnik Zemaljskog muzeja najstariji je naučni časopis u Bosni i Hercegovini i jedan od najstarijih u regiji. Počeo je izlaziti još 1889. godine, nakon osnivanja muzeja, i od tada održavamo njegov kontinuitet i kvalitet.“
Govoreći o programu obilježavanja, Lepić je posebno izdvojila naučna predavanja, koja su izazvala veliki interes javnosti: „Teme su intrigantne i možda tabuizirane, poput kanibalizma ili prisustva zmija u Sarajevu i okolini. Također, građanima je važno saznati kako se zaštititi od zmija u prirodi.“
Foto: Klix.ba
Posebnu pažnju privukla je i gošća muzeja, Martina Blečić-Kavur s Fakulteta za humanističke studije u Kopru, koja je održala predavanje „Herojsko doba Histra“. Lepić je naglasila: „Riječ je o predavanju posvećenom Histrima, drevnom narodu po kojem Istra danas nosi ime, a posjetitelji će moći vidjeti i izložbu o ovoj temi.“
Program je obuhvatio i niz drugih zanimljivih predavanja, kao što su „Autentični bosanski vrt kroz historiju“ Berine Bečić, „Historija kanibalizma: stručni i društveni pogled na fenomen“ Amine Karaice, te projekciju dokumentarnog filma „Gmizavci Sarajeva – živjeti sa zmijama“ Adnana Zimića.
Pored predavanja, organizirana su stručna vođenja kroz muzejske postavke, gdje su posjetitelji mogli saznati više o skrivenom blagu Odjela za etnologiju, tajnama konzervacije keramičkih posuda i drugim zanimljivostima iz bogate muzejske zbirke.
Ovim jubilejom Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine još jednom potvrđuje svoju ključnu ulogu u očuvanju i promociji kulturno-historijskog naslijeđa.